Jest wiele powodów, które mogą doprowadzić człowieka do bankructwa, np. utrata pracy, zbyt wysokie koszty kredytu lub pożyczki, niegospodarność, zdarzenie losowe, choroba, hazard lub inne uzależnienie. Warto wtedy rozważyć ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W Płocku świadczymy profesjonalne usługi klientom indywidualnym, którzy z różnych powodów stali się niewypłacalni. Obejmują one doradztwo i pomoc w załatwieniu formalności.
Prawo upadłościowe przewiduje dla konsumentów niewypłacalnych, następujące środki zaradcze:
- złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej,
- złożenie wniosku o zawarcie układu konsumenckiego.
Nasza kancelaria w Płocku udziela wsparcia prawnego osobom, które znajdują się w kryzysie finansowym. Zajmujemy się doradztwem prawnym w sprawach dotyczących postępowań windykacyjnych, egzekucyjnych oraz upadłościowych. Po analizie indywidualnej sytuacji klienta poszukujemy prawnych sposobów, zmierzających do ustabilizowania jego sytuacji finansowej.
Upadłość konsumencka Gostynin – profesjonalne porady prawne
Klientom mającym problemy z terminową spłatą zobowiązań pomagamy przebrnąć przez procedury służące zaspokojeniu wierzycieli, m.in. poprzez ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W Gostyninie i okolicy udzielamy profesjonalnych porad prawnych i pomagamy w wypełnianiu dokumentów. Postępowanie upadłościowe ma na celu oddłużenie konsumenta poprzez zastosowanie możliwych i dopuszczonych przez prawo sposobów spłaty należności, a w wyjątkowych sytuacjach – całkowite umorzenie długu przez sąd.
Prawo upadłościowe przewiduje możliwość zachowania przez dłużnika określonych składników majątku, które są dla niego niezbędne do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Rzetelne badanie wydolności finansowej osoby zadłużonej oraz staranne przygotowanie dokumentacji wpływa na skrócenie postępowania w sprawie upadłości konsumenckiej. Udzielamy kompleksowego wsparcia formalno-prawnego klientom z Gostynina, Płocka oraz innych miejscowości.
Konsumenckie postępowanie sądowe
Postępowanie w sprawie wniosku o upadłość konsumencką prowadzone jest przed sądem. Konsumenckie postępowanie sądowe może odbywać się w trybie zwykłym lub uproszczonym. Podstawową kwestią postępowania jest ustalenie sytuacji osobistej i materialnej zadłużonej osoby. Ocena sytuacji finansowej dłużnika jest kluczowa dla rozstrzygnięć podejmowanych przez sąd upadłościowy w sprawach dotyczących upadłości konsumenckiej lub zawarcia układu konsumenckiego.
Nasza kancelaria przeprowadza szczegółową analizę sytuacji życiowej i majątkowej osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, które zgłaszają się do nas z problemem niewypłacalności. Badamy przyczyny i wysokość zadłużenia (np. wobec banków, pożyczkodawców, dostawców towarów lub usług) aby wdrożyć odpowiednią procedurę oddłużeniową.
Upadłość konsumencka Włocławek – jak działamy?
Kompletujemy niezbędną dokumentację, która jest wymagana do wszczęcia i prowadzenia postępowania sądowego w sprawach dotyczących upadłości konsumenckiej. Włocławek, Gostynin, Płock oraz inne, okoliczne miejscowości to obszar, na którym podejmiemy się reprezentacji klientów przed sądami, instytucjami, komornikami, firmami windykacyjnymi oraz wierzycielami w postępowaniach dotyczących upadłości konsumenckiej lub zawarcia układu konsumenckiego. Pomagamy zakończyć spiralę zadłużenia, zapobiec dalszym długom i spłacić dotychczasowe bądź uzyskać całkowite lub częściowe umorzenie zobowiązań.
Kancelaria zajmująca się upadłością konsumencką w Płońsku
Od wielu lat działamy na lokalnym rynku świadcząc usługi związane z upadłością konsumencką. W Płońsku i okolicznych miejscowościach zrealizowaliśmy setki procedur, które pomogły klientom opanować rosnące zadłużenie i znaleźć sposób na ich spłatę. Mamy bogate doświadczenie w załatwianiu tego rodzaju formalności i uczestnictwie w postępowaniach sądowych. Działamy na wielu płaszczyznach – zajmujemy się restrukturyzacjami dla przedsiębiorstw w Płocku, Płońsku i Włocławku, które pomagają firmom wzmocnić pozycję rynkową.
Wszystkie informacje, które zbierzemy w toku postępowania są objęte tajemnicą. Należy jednak pamiętać, że część z nich, np. informacja o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej jest wiadomością jawną, co oznacza, że każdy może mieć do niej dostęp. Pozostałe informacje, w tym szczegóły finansów i historia zadłużenia są przetwarzane tylko przez naszą kancelarię i organy biorące udział w procedurze upadłościowej.
Upadłość konsumencka Płock
Upadłość konsumencka od 2020 r. określana jest jako zmora wierzycieli, a wybawienie dłużników. Długi (w tym odsetki, dodatkowe opłaty, koszty komornicze) nie tylko już nie rosną, lecz procedura prowadzona jest tak, aby umożliwić umorzenie zobowiązań upadłego niewykonanych w postępowaniu upadłościowym.
Przez wiele lat w Polsce nie było przepisów o upadłości konsumenckiej. Wzorem innych państw, podjęto jednak decyzję o wprowadzeniu norm adresowanych dla osób niebędących przedsiębiorcami. Prawo upadłościowe obecnie odnosi się również do przysłowiowego Kowalskiego, który nie prowadził żadnej firmy i popadł w długi, a nawet i do tych, którzy kiedyś byli przedsiębiorcami. Na przestrzeni ostatnich lat przepisy w tym zakresie zmieniano. W dn. 24.03.2020 r. weszła w życie duża nowelizacja upadłości konsumenckiej.
Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien być przygotowany tak aby dłużnik (późniejszy upadły) miał już przy tej okazji wyjaśnione kwestie, które później mogą być przedmiotem zainteresowania sądu, syndyka lub wierzycieli, a nawet organów ścigania. Błędna jest zatem praktyka bezkrytycznego powielania wniosku o ogłoszenie upadłości złożonego przez kogoś innego. Towarzyszą temu niedomówienia, niedostosowanie do danej sprawy i rozczarowanie. Wniosek upadłościowy powinien być uszyty na miarę. W przeciwnym razie łatwo o zaprzepaszczenie szansy na oddłużenie.
Błędem jest ukrywanie „niewygodnych” faktów (gdy np. ktoś wstydzi się swej przeszłości, swych zachowań) przed doradcą restrukturyzacyjnym przygotowującym wniosek o ogłoszenie upadłości. Należy omówić przykładowo sprawy związane z zaciąganiem zobowiązań, okoliczności zawierania umów kredytowych, pożyczek, wyzbywania się majątku, darowizny, sprzedaże, ustanawianie hipotek i zastawów, udziały w spółkach, kradzieże lub zniszczenia towarów/zapasów magazynowych, choroby, uzależnienia, wypadki losowe, spory rodzinne, spory z wierzycielami. Doświadczony profesjonalista niejednokrotnie potrafi przedstawić fakty tak aby nie wyciągnięto z nich negatywnych konsekwencji dla dłużnika (upadłego).
Grono osób wyspecjalizowanych w prawie upadłościowym jest stosunkowo wąskie, a tych którzy legitymują się licencją doradcy restrukturyzacyjnego jest jeszcze mniej. Radca prawny lub adwokat bez licencji doradcy restrukturyzacyjnego nie może być wyznaczony syndykiem (a w postępowaniu restrukturyzacyjnym nadzorcą sądowym lub zarządcą). Doradca restrukturyzacyjny zna nie tylko procedury ale i punkt widzenia sądu oraz praktykę „od kuchni”. Osoba taka potrafi zatem doradzić dłużnikowi wiedząc nie tylko to, jak powinien wyglądać wniosek o upadłość, lecz również i to co będzie po ogłoszeniu upadłości oraz jak przeciwdziałać ewentualnym zagrożeniom dla upadłego.
Interpretacja przepisów upadłościowych oraz praktyka bywają odmienne i to nie tylko pomiędzy sądami z różnych miast (np. w przeszłości za stosunkowo tolerancyjny dla dłużników uchodził Sąd Rejonowy w Warszawie) ale także w ramach tego samego sądu. Zdarzają się różne podejścia sędziów z tego samego wydziału. Bywają tzw. sędziowie formaliści (wąsko, sztywno rozumiejący i egzekwujący literę prawa) oraz tacy, którzy kierują się zwłaszcza poczuciem sprawiedliwości, doświadczeniem życiowym i zdrowym rozsądkiem, nawet jeśli pewne ich decyzje budzą wątpliwości prawne. Doradca restrukturyzacyjny powinien podpowiedzieć optymalny model postępowania.
Nie jest to procedura dla każdego, choć dłużnikom na ogół zależy na skorzystaniu z przepisów o upadłości konsumenckiej. Nawet, jeśli obecnie zachodzą przeszkody do ogłoszenia upadłości to może okazać się, że w nieodległej przyszłości będzie to możliwe. Nieprowadzenie działalności gospodarczej i niepowiązanie z taką działalnością otwiera przed dłużnikiem drogę do oddłużenia. Podobnie rzecz się ma w odniesieniu do rolników, tj. osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne, a nieprowadzących jednocześnie innej działalności gospodarczej lub zawodowej. W przypadku osób zajmujących się obecnie biznesem można doprowadzić do tego aby ostatecznie i w ich przypadku wdrożyć procedurę konsumencką. Przejściowe przeszkody (takie jak np. bycie wspólnikiem osobowych spółek handlowych ponoszącym odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem) można wyeliminować. Doradca restrukturyzacyjny wie jakie należy podjąć kroki prawne aby dłużnik stał się osobą, dla której dopuszczalna jest ta procedura. Czas złożenia wniosku może mieć znaczenie. Niestety dla dłużnika, możliwe jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości przez wierzyciela (np. przez kredytodawcę, pożyczkodawcę, kontrahenta któremu nie zapłacono za towar lub usługę). Jest wiele przyczyn, dla których dłużnicy niejednokrotnie starają się aby ich wniosek został złożony przed wierzycielem. Wówczas to ich narracja (wersja wydarzeń) trafia do sądu i syndyka. Zgodnie z art. 522 prawa upadłościowego podanie przez dłużnika we wniosku o ogłoszenie upadłości nieprawdziwych danych może wiązać się z karą pozbawienia wolności do lat 5. Jeżeli dane zawarte we wniosku nie są zgodne z prawdą dłużnik ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną na skutek podania nieprawdziwych danych. Z tego i wielu innych powodów wskazana jest zatem pomoc doradcy restrukturyzacyjnego.
Nie wszystkie sądy zajmują się sprawami upadłości konsumenckich. Przykładowo do Sądu Rejonowego w Płocku (V Wydział Gospodarczy Sekcja ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych) należą sprawy z takich miejscowości, jak: Płock, Ciechanów, Gostynin, Mława, Płońsk, Sierpc, Sochaczew i Żyrardów.
W myśl art.21 prawa upadłościowego dłużnik jest obowiązany, nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Zasada ta nie dotyczy konsumentów, choć na ogół w interesie dłużnika jest to aby wyprzedzić w działaniach wierzycieli i jak najszybciej doprowadzić do upadłości oraz oddłużenia. Dotyczy to zwłaszcza byłych prezesów, przedsiębiorców, wspólników uprawnionych do reprezentacji.
Im szybciej złożony zostanie wniosek o ogłoszenie upadłości tym szybciej zakończą się działania komorników i firm windykacyjnych. Niekiedy może jednak okazać się, że z punktu widzenia dłużnika warto wstrzymać się przez pewien czas ze złożeniem wniosku, np. w celu tzw. utwardzenia wątpliwych czynności prawnych, jak umowy darowizny, sprzedaży, podziału majątku (choćby po to aby upłynął czas wynikający z przepisów dotyczących bezskuteczności). Z drugiej strony dłużnikowi może zależeć na tym aby postępowanie upadłościowe toczyło się zanim wierzyciel skieruje do sądu tzw. skargę pauliańską. Te kwestie i szereg innych należy omówić z doradcą restrukturyzacyjnym.
Pewne zobowiązania (np. alimenty, renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, orzeczone przez sąd kary grzywny lub umyślnie nieujawnione przez upadłego, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu) nie podlegają umorzeniu. Są to jednak wyjątki, rzadko występujące w praktyce.
Jeśli dłużnik (upadły) ma majątek to syndyk dokonuje jego likwidacji (sprzedaży) i uzyskane środki przeznacza na rzecz wierzycieli. Możliwe jest jednak wydzielenie upadłemu kwoty odpowiadającej przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od 12 do 24 miesięcy. Można to porównać do swego rodzaju „wyprawki” dla upadłego na zapłatę czynszu w nowym miejscu zamieszkania. Wierzyciele zabezpieczeni rzeczowo (np. hipoteką, zastawem rejestrowym) są traktowani inaczej niż pozostali. W praktyce zasadą w upadłościach konsumenckich jest to, że majątku nie ma lub jest go na tyle mało, iż wierzyciele nie są zaspokajani lub tylko w niewielkim zakresie.
Sąd może podjąć decyzję o ustaleniu planu spłaty wierzycieli określając komu, ile i przez jaki czas należy płacić. Decyzja co do umorzenia zobowiązań lub ustalenia planu spłaty wierzycieli zależy od wielu czynników. Upadły może nawet spotkać się z odmową skasowania długów, np. jeżeli doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, w szczególności przez trwonienie części składowych majątku oraz celowe nieregulowanie zobowiązań.
Jeśli sąd zdecyduje się na ustalenie planu spłaty wierzycieli, to w przypadku ustalenia, że upadły doprowadził do swojej upadłości lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, czyni to na okres od 3 do 7 lat.
Również z tego powodu wskazane jest przygotowanie wniosku i konsultowanie sprawy z doradcą restrukturyzacyjnym.
Sąd umarza zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, jeżeli osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli.
W konsekwencji upadłości konsumenckiej dłużnik może nawet w okresie wykonywania planu spłaty wierzycieli „bezpiecznie” istotnie poprawić swą sytuację majątkową poprzez zwiększenie wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskiwanych z osobiście wykonywanej działalności zarobkowej. Wyjście z szarej strefy, zaprzestanie ukrywania rzeczywistych zarobków i brak postępowań egzekucyjnych dotyczących długów powstałych przed ogłoszeniem upadłości to korzystny (pożądany przez dłużnika) efekt tego postępowania.
Z tego powodu zgodnie z art. 4917 prawa upadłościowego:
- W przypadku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania albo w masie upadłości brak jest płynnych funduszów na ich pokrycie, koszty te pokrywa tymczasowo Skarb Państwa.
- Jednocześnie z ogłoszeniem upadłości sąd przyznaje syndykowi zaliczkę na pokrycie kosztów postępowania oraz zarządza jej niezwłoczną wypłatę tymczasowo ze środków Skarbu Państwa, chyba że majątek upadłego pozwala na bieżące pokrywanie kosztów postępowania. W dalszym toku postępowania, w razie potrzeby, sąd przyznaje syndykowi zaliczkę na pokrycie kosztów postępowania oraz zarządza jej niezwłoczną wypłatę tymczasowo ze środków Skarbu Państwa.
- Syndyk zwraca Skarbowi Państwa wypłacone kwoty niezwłocznie po wpływie do masy upadłości funduszów wystarczających na pokrycie kosztów postępowania.
- W przypadku postępowania wszczętego wyłącznie na wniosek wierzyciela przepisów ust. 1 i 3 nie stosuje się, jeżeli dłużnik nie sprzeciwia się umorzeniu postępowania. Przed umorzeniem postępowania sąd wysłuchuje dłużnika.
Przepis ten jest jednym z powodów popularności wniosków dłużników o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Skoro koszty postępowania ma w wielu przypadkach pokrywać Skarb Państwa to nie dziwi fakt dlaczego dłużnicy będący konsumentami (szczególnie nieposiadającymi majątku i o skromnych dochodach) starają się o ogłoszenie swojej upadłości. Nawet wynagrodzenie wypłacane syndykowi może być pokrywane przez Skarb Państwa. Przedsiębiorca nie korzysta z takich przywilejów jak konsument.
Upadłość przedsiębiorcy (spółki)
- spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych nieprowadzących działalności gospodarczej;
- wspólników osobowych spółek handlowych, ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem (np. wspólników spółki jawnej, komplementariuszy spółki komandytowej);
- wspólników spółki partnerskiej.
- będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy, nie złożyła w ustawowym terminie wniosku o ogłoszenie upadłości albo
- faktycznie zarządzając przedsiębiorstwem dłużnika, istotnie przyczyniła się do niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w ustawowym terminie.
- Należności podlegające zaspokojeniu z funduszów masy upadłości dzieli się na następujące kategorie:
- Przepisy dotyczące zaspokojenia należności ze stosunku pracy stosuje się odpowiednio do roszczeń Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o zwrot z masy upadłości świadczeń wypłaconych przez Fundusz pracownikom upadłego.
- Przepisu ust. 1 pkt 4 nie stosuje się do:
- Do pożyczek lub innych czynności prawnych o podobnych skutkach dokonanych przez podmiot, który dysponuje bezpośrednio większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu w spółce kapitałowej lub dysponuje bezpośrednio większością głosów w spółce osobowej, będącej wspólnikiem albo akcjonariuszem upadłej spółki, która otrzymała pożyczkę lub była beneficjentem czynności prawnej o podobnych skutkach, przepisy ust. 1 pkt 4 i ust. 5 stosuje się odpowiednio.
- Jeżeli upadły jest osobą fizyczną i w skład masy upadłości wchodzi lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny, w którym zamieszkuje upadły, a konieczne jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu, z sumy uzyskanej z jego sprzedaży wydziela się upadłemu kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy.
- Kwotę, o której mowa w ust. 1, na wniosek upadłego, określa sędzia-komisarz, biorąc pod uwagę potrzeby mieszkaniowe upadłego, w tym liczbę osób pozostających na jego utrzymaniu, zdolności zarobkowe upadłego, sumę uzyskaną ze sprzedaży lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego oraz opinię syndyka. Na postanowienie sędziego-komisarza przysługuje zażalenie.
- Jeżeli fundusze masy upadłości na to pozwalają, a opuszczony przez upadłego lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny nie został jeszcze zbyty, sędzia-komisarz może przyznać upadłemu zaliczkę na poczet kwoty, o której mowa w ust. 1.
- Z masy upadłości zaspokaja się w pierwszej kolejności koszty postępowania, a jeżeli fundusze masy upadłości na to pozwalają - również inne zobowiązania masy upadłości, o których mowa w art. 230 ust. 2, w miarę wpływu do masy upadłości stosownych sum.
- Zobowiązania alimentacyjne ciążące na upadłym, przypadające za czas po ogłoszeniu upadłości, syndyk zaspokaja zgodnie z ust. 1 w terminach ich płatności, do dnia sporządzenia ostatecznego planu podziału, każdorazowo dla każdego uprawnionego w kwocie nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Pozostała część tych należności nie podlega zaspokojeniu z masy upadłości.
- Należności, o których mowa w art. 342 ust. 1, zaspokaja się dopiero po zaspokojeniu w całości kosztów postępowania, zobowiązań masy upadłości i należności alimentacyjnych zgodnie z art. 343.
- Jeżeli suma przeznaczona do podziału nie wystarcza na zaspokojenie w całości wszystkich należności, należności dalszej kategorii zaspokaja się dopiero po zaspokojeniu w całości należności poprzedzającej kategorii, a jeżeli suma przeznaczona do podziału nie wystarcza na zaspokojenie w całości wszystkich należności tej samej kategorii, należności te zaspokaja się stosunkowo do wysokości każdej z nich.
- Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, wierzytelności zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym i hipoteką morską, a także wygasające według przepisów ustawy prawa oraz skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości, użytkowaniu wieczystym, spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu lub statku morskim wpisanym do rejestru okrętowego, podlegają zaspokojeniu z sumy uzyskanej z likwidacji obciążonego przedmiotu, pomniejszonej o koszty likwidacji tego przedmiotu oraz inne koszty postępowania upadłościowego w wysokości nieprzekraczającej dziesiątej części sumy uzyskanej z likwidacji, nie więcej jednak niż o taką część kosztów postępowania upadłościowego, która wynika ze stosunku wartości obciążonego przedmiotu do wartości całej masy upadłości.
- Wierzytelności i prawa, o których mowa w ust. 1, są zaspokajane w kolejności przysługującego im pierwszeństwa. Jeżeli z sumy uzyskanej z likwidacji obciążonego przedmiotu zaspokojeniu podlegają zarówno wierzytelności zabezpieczone hipoteką, jak i wygasające na podstawie art. 313 ust. 2 prawa oraz prawa i roszczenia osobiste, o pierwszeństwie rozstrzyga chwila, od której liczy się skutki wpisu hipoteki, prawa lub roszczenia do księgi wieczystej.
- W równym stopniu z wierzytelnością zaspokaja się roszczenia o świadczenia uboczne objęte zabezpieczeniem na mocy odrębnych przepisów. Przypadającą wierzycielowi sumę zalicza się przede wszystkim na należność główną, następnie na odsetki i pozostałe roszczenia o świadczenia uboczne, z tym że koszty postępowania uwzględnia się w ostatniej kolejności.
- W razie sprzedaży nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub statku morskiego wpisanego do rejestru okrętowego, przed zaspokojeniem wierzytelności zabezpieczonych hipoteką albo hipoteką morską oraz innych praw, w tym praw i roszczeń osobistych, które ciążyły na przedmiocie sprzedaży i które w wyniku sprzedaży wygasły, zaspokaja się należności alimentacyjne w zakresie wskazanym w art. 343 ust. 2 oraz przypadające za czas po ogłoszeniu upadłości renty za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci i renty z tytułu zamiany uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę, jak też wynagrodzenia za pracę pracowników wykonujących pracę na nieruchomości, statku lub w lokalu za okres ostatnich trzech miesięcy przed sprzedażą, jednakże tylko do wysokości trzykrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę.
- Odrębnego planu podziału nie sporządza się, jeżeli suma uzyskana ze sprzedaży nie wystarcza na zaspokojenie wierzytelności z tytułu alimentów, rent i wynagrodzeń za pracę, o których mowa w ust. 1.
- 22a.
- 32.
- Od wnioskodawcy sąd może zażądać zaliczki na wydatki w postępowaniu w przedmiocie ogłoszenia upadłości w kwocie przewyższającej sumę określoną w art. 22a pod rygorem odrzucenia wniosku. Na postanowienie sądu w przedmiocie zaliczki zażalenie nie przysługuje. Żądanie dodatkowej zaliczki nie wstrzymuje rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości.
- Wydatki pokrywane są w pierwszej kolejności z zaliczki wpłaconej przez wnioskodawcę.
- 232.
- W przypadku potrzeby, w szczególności w przypadku braku płynnych funduszów masy upadłości, sędzia-komisarz zwoła zgromadzenie wierzycieli w przedmiocie podjęcia uchwały co do wpłacenia przez wierzycieli zaliczki na pokrycie kosztów postępowania albo zobowiąże wierzycieli mających największe wierzytelności, których łączna wysokość wynosi co najmniej 30% sumy wierzytelności przypadających wierzycielom uprawnionym do uczestniczenia w zgromadzeniu, do złożenia zaliczki na koszty postępowania.
- W przypadku gdy lista wierzytelności nie została sporządzona, wysokość wierzytelności przysługujących wierzycielom ustala się na podstawie spisu wierzycieli złożonego w postępowaniu w przedmiocie ogłoszenia upadłości lub na podstawie spisu wierzytelności sporządzonego w postępowaniu restrukturyzacyjnym albo na podstawie spisu bezspornych wierzytelności przedstawionego na żądanie sędziego-komisarza przez syndyka, sporządzonego na podstawie ksiąg rachunkowych upadłego.
- 233.
- 361.
- Sąd umorzy postępowanie upadłościowe, jeżeli:
- Wniosek o ogłoszenie upadłości
- Postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości
- Zgłoszenie wierzytelności
- Lista wierzytelności
- Sprzeciw co do listy wierzytelności
- Ustalenie składu masy upadłości
- Likwidacja masy upadłości
- Podział funduszy pomiędzy wierzycieli
- Zakończenie postępowania
- majątek pozostały po wyłączeniu z niego przedmiotów majątkowych dłużnika obciążonych hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania; wówczas sąd ustala, czy materiał zgromadzony w sprawie daje podstawę do rozwiązania podmiotu wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego;
- wierzyciele zobowiązani uchwałą zgromadzenia wierzycieli albo postanowieniem sędziego-komisarza nie złożyli w wyznaczonym terminie zaliczki na koszty postępowania, a brak jest płynnych funduszów na te koszty;
- wszyscy wierzyciele, którzy zgłosili swoje wierzytelności, żądają umorzenia postępowania, a upadły wyraził na to zgodę.
Inne informacje dot. upadłości
1. Osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej składa wniosek o ogłoszeniu upadłości tzw. konsumenckiej - na uproszczonym formularzu udostępnionym przez Ministerstwo Sprawiedliwości (szerzej o tym zagadnieniu w poprzednim wpisie na blogu).
2. Osoba wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w przypadku gdy chce ogłosić swoją upadłość winna złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości jako przedsiębiorca, nawet w przypadku, gdy zgodnie z wpisem działalność została zawieszona. Stanowi o tym art. 5 ust. 1 Prawa upadłościowego.
3. Wspólnik spółki osobowej (zgodnie z KSH - jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej) ma tzw. zdolność upadłościową jedynie jako przedsiębiorca, zgodnie z treścią art. 5 ust. 2 i 3 Prawa upadłościowego i nie ma tu znaczenia czy faktycznie działalność prowadzi czy np. jest jedynie dopisany do rodzinnego biznesu.
4. Osoba fizyczna będąca członkiem zarządu spółki kapitałowej (z o. o., akcyjnej, prostej spółki akcyjnej), o ile nie prowadzi jednoosobowej działalności gospodarczej może ogłosić upadłość konsumencką. Należy jednak mieć na uwadze, iż w przypadku gdy osoba ta jest jednocześnie udziałowcem w spółce (co ma miejsce w wielu przypadkach) udziały wejdą po ogłoszeniu upadłości w skład masy upadłości i zostaną zbyte przez syndyka w toku postępowania.
5. Prokurent posiada tzw. konsumencką zdolność upadłościową. Prokura jest specjalnym rodzajem pełnomocnictwa udzielonego osobie fizycznej posiadającej pełną zdolność do czynności prawnych i nie wiąże się z wykonywaniem działalności gospodarczej we własnym imieniu.
6. Rolnik, osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo rolne, która nie prowadzi innej działalności gospodarczej lub zawodowej może mieć ogłoszoną upadłość jako konsument (a nie jako przedsiębiorca) – art. 4911 ust. 1 w zw. z art. 6 pkt 5 Prawa upadłościowego.
Podsumowując powyższe należy jednak podkreślić, iż każdy przypadek winno się analizować indywidualnie. Warto w takiej sytuacji skonsultować się z profesjonalistą jakim jest licencjonowany doradca restrukturyzacyjny.
Przede wszystkim wniosek należy złożyć na urzędowym formularzu, którego wzór został określony w drodze rozporządzenia przez Ministra Sprawiedliwości (i tu uwaga praktyczna - wzór został zmieniony rozporządzeniem z dnia 18 marca 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia wzorów formularzy wniosku o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej). Aktualnie obowiązujący wzór formularza dostępny jest do pobrania na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości w zakładce załatw sprawę -> pobierz formularz lub informację.
Wniosek podlega opłacie w kwocie 30,00 zł i nie ma tu znaczenia, czy składa go sam dłużnik, czy też wierzyciel uprawniony do złożenia wniosku.
Warunkiem koniecznym do merytorycznego rozpoznania wniosku jest jego prawidłowe uzupełnienie: należy wypełnić bądź zakreślić każdą niezaciemnioną rubrykę wniosku, jak również zakreślić każdą wolną przestrzeń pozostającą po wpisaniu treści. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń sugerowane jest wypełnienie wniosku elektronicznie, jednakże nie jest to warunek niezbędny. Można czynić to więc również pismem ręcznym.
Prawidłowo wypełniony wniosek wraz z jego odpisem (tzn. drugim egzemplarzem) wysyła się drogą pocztową lub składa na biurze podawczym właściwego dla naszego zamieszkania (nie zameldowania!) Sądu Rejonowego rozpoznającego sprawy upadłościowe (warto przed tą czynnością zweryfikować na stronie internetowej sądu jego właściwość, tzn. jakimi sprawami i z jakiego terenu zajmuje się dany sąd). Można zatem wskazać sąd, w którego właściwości zamieszkuje dłużnik (np. będąc najemcą lokalu lub korzystając z lokalu udostępnionego mu przez członka rodziny) a nie w której jest zameldowany.
W obecnym stanie prawnym, po nowelizacji prawa upadłościowego z 24 marca 2020 r. zawierającej uchylenie stosowania art. 4914 Pr. Up., Sąd ma bardzo ograniczone możliwości oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Aktualnie jedynymi przesłankami uniemożliwiającymi ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest posiadanie statusu przedsiębiorcy oraz brak występowania stanu niewypłacalności.
Ustawodawca dokonując zmian prawa upadłościowego kierował się m. in. chęcią likwidacji tzw. turystyki upadłościowej. Przed nowelizacją z 24 marca 2020r. stosunkowo często zdarzało sie, iż dłużnik któremu odmówiono ogłoszenia upadłości w jednym sądzie dokonywał zmiany swojego adresu zamieszkania (w praktyce często tylko teoretycznie) i ponownie składał wniosek w obszarze właściwości innego sądu (szczególnie liberalny w kwestii ogłaszania upadłości był Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie). Konsekwencją tego stanu było ogromne obłożenie ośrodków sądowych w dużych miastach (uchodzących za liberalniejsze od innych).
Obecnie wobec uchylenia przesłanek negatywnych ogłoszenia upadłości zjawisko turystyki upadłościowej winno ulec znacznemu zmniejszeniu. Jednakowoż błędnym jest myślenie, iż ogłoszenie upadłości równoznaczne jest z umorzeniem naszych długów. Etap badania moralności płatniczej dłużnika przerzucony został w obecnym stanie prawnym na koniec postępowania upadłościowego, z czego wielu dłużników (a nawet upadłych) nie zdaje sonie jeszcze sprawy.
Dobrą wizualizacją obecnego i poprzedniego stanu prawnego jest figura geometryczna trójkąta (lub lejek). Przed nowelizacją z 24 marca 2020 r. trójkąt był w3 klasycznym położeniu (na wejściu istniało wąskie gardło, trudno było uzyskać ogłoszenie upadłości, ale niemalże każde ogłoszenie upadłości w praktyce oznaczało szerokie możliwości umorzenia części lub całości zobowiązań na koniec postępowania) natomiast obecnie trójkąt jest w odwróconym położeniu (na wstępie szerokie gardło lejka umożliwia niemal każdemu, kto złoży wniosek ogłoszenie upadłości, ale w dalszym toku wskutek zwężenia lejka nie każdy upadły na końcu postępowania zostanie oddłużony).
O dalszych procedurach w upadłości konsumenckiej będzie można poczytać w następnych wpisach.